субота, 21 грудня 2024 р.

Традиції Різдва. Дідух."


 Дідух — справжній елемент обрядовості наших предків. Його в давнину виплітали переважкно із колосків пшениці. Сьогодні ця традиція має особливо важливе значення, адже її передавали майстрі від покоління до покоління.

Його обов'язково ставили на покуті у Святвечір, коли за святковим столом збиралася вся родина. Наші предки вірили, що в дідух вселяються душі покійних, які приходять святкувати Різдво з живими членами сім'ї.

 
З метою збереження та поширення нашої духовної спадщини, у Григорівській бібліотеці був проведений  майстер - клас "Традиції Різдва. Дідух".  

субота, 7 грудня 2024 р.

На гостини до хустини.


 07 грудня, вже традиційно, відзначається  День української хустки. Вперше його провели у 2019 році.


З давніх-давен хустка для українців була символом жіночності, вірності й кохання, а також оберегом. Дівчата та жінки носили її протягом усього року. При цьому хустина була обов'язковим головним убором заміжньої жінки.


Також хустка була маркером соціального стану жінки: молодиці носили білі або яскраві хустки, старші жінки – темні, вдови – чорні. Водночас хустина свідчила й про рівень достатку родини, адже заможні жінки носили хустки із дорогих тканин, бідні – із дешевших.


Хустину використовували й у різних обрядах, зокрема весільних. Найпопулярніший – покриття голови нареченої хусткою.
 Це символізувало вихід із дівоцтва та початок заміжнього життя. Ця традиція зберіглася в Україні й донині.


Наша бібліотека не залишилась осторонь цього свята і організувала етнографічну зустріч "На гостини до хустини".